650 lat Miejsca Piastowego II

Serdecznie zapraszamy do zdobycia dyplomu z okazji 650 lat istnienia miejscowości Miejsce Piastowe.

Poniżej zamieszczamy regulamin .

 

Dyplom „650 lat Miejsca Piastowego”

(regulamin II edycji)

 

Wydawcą Dyplomu jest Komitet Organizacyjny Obchodów 650-lecia Miejsca Piastowego oraz Rodzinny Klub Krótkofalowców SP8YWK. Dyplom jest wydawany dla uczczenia Jubileuszu 650-lecia założenia wsi Miejsce Piastowe, umiejscowionej na trasie Rzeszów-Barwinek-Słowacja i Krosno-Sanok-Bieszczady *.

 

Warunki uzyskania Dyplomu:

Przeprowadzenie łączności lub nasłuchów na łączną ilość punktów:

pasma KF: 8 pkt       pasma UKF: 4 pkt

Zalicza się łączności przeprowadzone ze stacjami okolicznościowymi: SNØBM, SNØNF, SNØSP, SN65ØMP, 3ZØBMB, 3ZØPJP, które pracowały z terenu Miejsca Piastowego w okresie 01.01.2002 – 31.12.2008 oraz ze stacjami: SQ8GBD/8, SQ8GBE, SQ8IJN/8, SQ8UW i SP8YWK w tym samym okresie czasu.

QSO ze stacją okolicznościową daje 2 punkty, a z pozostałymi 1 pkt. Łączność można powtórzyć z tą samą stacją na innym paśmie co daje kolejny(e) punkty. (podobnie naliczacie sobie punkty za QSO już przeprowadzone w latach poprzednich).

W paśmie UKF dopuszcza się łączności przez przemienniki naziemne.

 

 

Zgłoszenia (wyciąg z logu) należy przesłać na adres Award Managera:

Krzysztof Więch SQ8GBE
skrzynka poczt. 7
38-430 Miejsce Piastowe

z dopiskiem na kopercie „ Dyplom 650 lat Miejsca Piastowego”.

Koszt dyplomu 4 znaczki po 1.45 zł.

 

Serdecznie zapraszam wszystkich krótkofalowców do zdobycia w/w dyplomu. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .

*Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1358 r., gdy król Kazimierz Wielki nadał miejscowości „Miestce” akt lokacyjny według prawa niemieckiego (wieś – Peisteten) i wójtostwo w Rogach Piotrowi z Kołaczyc. W latach 1474-1475 miał miejsce najazd wojsk węgierskich, w czerwcu 1624 r. przeszły przez Miejsce hordy tatarskie. W czasie najazdu Rakoczego w 1657 r. została spalona plebania i część wsi. W latach 1768-1772 przy dworze Trzecieskich toczono obronne walki przeciw zaborcom. W dniu 6 kwietnia 1769 r. na polach między Miejscem a Rogami miała miejsce bitwa konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi, w której został ranny gen. Kazimierz Pułaski. W roku 1997 Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła odwiedził Jan Paweł II. Miejscowość znana jest głównie z Sanktuarium Św. Michała Archanioła i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.

Nazwa wsi „Meszcze” na przestrzeni wieków uległa zmianie. Za Jagiellonów zmieniła się na „Meszcze”, a od rozbiorów „Miejsce”. Przymiotnik „Piastowe” otrzymało Miejsce w 1895 roku. Jest to synonim wyrazów wychowanie-piastowanie. Tu bowiem w 1892 r., ks. Bronisław Markiewicz założył zakład wychowawczy i szkołę dla sierot prowadzone przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła.

Miejsce Piastowe graniczy z Iwoniczem, Rogami, Wrocanką, Głowienką, Łężanami i Targowiskami. Powierzchnia wynosi 371 ha.