Joomla 1.6 wird benötigt!

SR8TA (old call SR8T)

SR8TA ex SR8T       Przemiennik SR8TA, to pracujący na wyj.145,725/wej.145,125 MHz przemiennik krośnieński, za który odpowiedzialny jest kolega Łukasz SP8EFJ. Całość zainstalowana jest na przekaźniku  Czarnorzeki RTCN RZESZÓW-SUCHA GÓRA k/Krosna.

Moc wyjściowa to max 10 W. Przemiennik załączany jest przy pomocy kodu 103,5 CTCSS.

     Poprzedni znak wywoławczy SR8T zmieniony został w 2012 roku z racji dopasowania do wytycznych Urzędu Regulacji Komunikacji na SR8TA.

* * *

Poniżej galerie zdjęć z opisami:

Marzec 2013

       W piątek 8 marca dołożono filtr pasmo przepustowy w tor odbiorczy przemiennika. Filtr został zrobiony z jednego z filtrów nadawczych. Całość zestrojono analizatorem wektorowym HP8711. Nastąpiła znaczna poprawa czułości przemiennika. Wykonano również pomiary pozostałych filtrów nadawczych i odbiorczych na przemienniku, anten oraz drobne korekty w okablowaniu echolinka.

Pierwsze wrażenia z pracy nowego układu są pozytywne. 

Dziękuję za pomoc Mateuszowi SP8EBC przy strojeniu oraz przy wnoszeniu analizatora na 70m wieży (daje się odczuć po"wagę" tego sprzętu ;)) 

 73! Łukasz SP8EFJ

 

Luty 2013

        Echolink na przemienniku powstał dzięki zaangażowaniu Darka SP8RHT i moim. Podziękowanie za pomoc przy uruchomieniu i wnoszeniu sprzętu na 70m należy się także Jackowi SP8TJC, Mateuszowi SP8EBC, Rafałowi (jeszcze bez znaku) i Pawłowi SQ8EFK.

Łącze do internetu zapewnia Firma STIMO z Krosna.

Uruchomienie modułu echolink na przemienniku wymagało kilku wyjazdów na Suchą Górę. Zainstalowano komputer PC (zakupiony przez Łukasza SP8EFJ) w szafie przemiennika oraz podłączono internet kablem UTP. Potrzeba było wykonać również separację galwaniczną komputera od sterownika aby wyeliminować zakłócenia generowane przez komputer. Uruchomienie modułu echolink wiązało się z kilkoma przerwami w pracy przemiennika ponieważ nie wszystkie prace można było wykonać w warunkach "polowych" wewnątrz wieży telewizyjnej. 

Więcej na temat samego modułu echolink oraz sterownika można przeczytać na stronie Klubu SP8KBN

Już dzień po uruchomieniu echolinka można było prowadzić rozmowy z kolegami ze Stanów Zjednoczonych, Londynu i Kanady. Mamy nadzieję że nowa funkcjonalność przemiennika pozwoli poznać nowe obszary łączności.

Poniżej kilka wybranych komend DTMF jakie należy nadać do przemiennika aby połączyć się przez echolink z innymi przemiennikami w kraju i na świecie:

  • * - echolink odpowie swoją nazwą - komenda służy głównie do testu typu "czy echolink mnie słyszy?"
  • 08 - echolink poinformuje o tym kto jest obecnie z nim połączony Internetem
  • 09 - to rozkaz dla echolinka, aby połączył się z ostatnią stacja, która odwiedziła niniejszy węzeł.
  • # - komenda rozłączająca aktualne połączenie (to Internetowe :) )
  • numer np. 9999 - czyli dokładnie jak numer telefonu - z klawiatury wybieramy numer węzła z jakim chcemy się połączyć.
Informacje na temat Echolink i komend na stronach:
 
Przemiennik jeszcze nie pracuje tak jak powinien. Wkrótce dokonamy strojenia filtrów i przy okazji sprawdzimy antenę nadawczą (ma złamane przeciwwagi po zimie). Co do anteny odbiorczej to również należy się jej przegląd.

Zapraszamy do łączności.
 
73! Łukasz SP8EFJ
 
rptsterownikszafaurzadzenia

 

Modernizacja - czerwiec 2010
Na zdjęciach koledzy Łukasz SP8EFJ, Jacek SP8TJK, Paweł SQ8EFK i kolega bez znaku krótkofalarskiego.

na-suchej-gorze01na-suchej-gorze02na-suchej-gorze03na-suchej-gorze04na-suchej-gorze05na-suchej-gorze06na-suchej-gorze07na-suchej-gorze08na-suchej-gorze09na-suchej-gorze10na-suchej-gorze11na-suchej-gorze12na-suchej-gorze13na-suchej-gorze14na-suchej-gorze15na-suchej-gorze16na-suchej-gorze17na-suchej-gorze18

 

Modernizacja - lipiec 2016
Kolega Mateusz SP8EBC zainstalował w szafie z urządzeniami przemienników SR8TA i SR8UKS nowy router MikroTik dzięki czemu został usunięty pojawiający się problem z pracą przez Echolink (node 754475) oraz D-Star.

 

Statystyki wykorzystania połączenia internetowego (Echolink)

http://78.11.38.223/graphs/iface/ether4-LAN-echolink